İş modeli: Abonelere her ay sürpriz bir kutu göndermek

kutum

 • Bu blog’da yapmak istediklerimden biri de internetteki iş modellerini konuşmak ve konuşturmak. Böylelikle hem girişimcilere yol göstermek hem de yeni modeller yaratılabilmesi için kafalarda ışık çaktırmaya vesile olmak istiyorum.
 • Bu yazıya konu olan model, abonelerinize her ay bir kutu göndermek. Müşteriler kutuda neler olabileceğini başlık olarak biliyor ama içindekileri ancak açınca öğreniyor.
 • Sisteme üye olanlara her ay sürpriz bir kutu gönderilen modelde para abonelikten kazanılıyor.  İdeal olan, kutudan çıkan ürünlerin değerinin aylık ödenen ücretten yüksek olması. Ama bu çok da şart değil. O ürünleri ilk kullananlardan biri olmak yahut ilginç ürünlerle karşılaşmak da abonelerin bu hizmeti kullanma nedeni olabiliyor. (Bir kutunun içeriğini şurada görebilirsiniz.)

Birchbox ile başladı

 • Modelin mucidi bildiğim kadarıyla Birchbox. En azından onlardan sonra popüler oldu. 2 kadının kurduğu siteyi ilk kez Ekim 2010’da aldıkları yatırım vesilesiyle duyduk.
 • Birchbox’ta basit ama iyi bir fikirden yola çıkılmıştı. Malum, makyaj malzemesi firmaları yeni ürünlerinin bir kısmını tester (sample) olarak ücretsiz dağıtıyor. Bu örnek ürünler kadınlara dergi promosyonu, satış noktası gibi kanallarla ulaştırılıyor.
 • İşte Birchbox bu ürünler için yeni bir dağıtım kanalı yaratıyordu. Üstelik bedava dağıtılan ürünleri parayla satarak hem yeni makyaj malzemesi kullanmaya yatkın hem de alım gücü yüksek bir kitlenin kullanımına sunuyordu. Yani ürünleri doğru hedef kitleye ulaştırmış oluyordu. Birchbox’ın başarısı toplamda 12 milyon dolar yatırımla taçlandırıldı.

Model klonlandı ve çeşitlendi

 • Kutulu modelin kaderi tüm yeni çıkan iş modelleriyle benzer oldu tabii. Önce kendi ülkesinde, ardından Avrupa’da (Glossybox, JolieBox) ve tabii Türkiye’de (Lilakutu, Vanilyaclub, Luxybox) klonlandı.
 • Klonlama furyası devam ederken kimileri de makyaj malzemesiyle başlayan sürpriz kutunun içeriğini farklı ürünlerle çeşitledi. Örneğin, Lovewithfood‘un kutusundan gurmeler için tadımlıklar, Blissmobox‘ın kutusundan organik yiyecekler ve çevre dostu ürünler, Babbaco‘nun kutusundan çocuğunuz için eğitim araç gereçleri çıkıyor.
 • Birchbox’ın 2012’de IPO yapabilecek büyüklüğe erişeceğini öngörenler var. Fakat öte yandan, makyaj malzemeleri firmalarının tester olarak dağıttığı ürünlerin sınırlı sayıda olduğunu, bunun da modelin büyümesindeki en büyük engel olacağını savunanlar da yok değil.
 • Model hakkında ne düşündüğünüzü, sizin gördüğünüz avantaj-dezavantajlarını, ne tür versiyonlarının yapılabileceğini yorum olarak yazarsanız sevinirim. Paylaşalım, güzelleşelim. :)
This entry was posted in Dünya İnterneti, Klonla Bunu, Türk İnterneti and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

7 Responses to İş modeli: Abonelere her ay sürpriz bir kutu göndermek

 1. Selcuk says:

  LimangoBox adıyla (tam aynısı olmasa da) yapılmış…

 2. ulaskaralioglu says:

  “Tester & “sample” urunleri deneyen site uyelerinin , urun hakkindaki feedbackleri bence cok onemli olur. Denedigi urunu begenen kullanici, o urunu piyasadaki fiyatindan daha uygun fiyatla satin alabilecegi bir “kardes alt ecommerce sitesine” yonlendirilebilirse eger; hem kullanici uyeliginden kaynakli indirimden yararlanabilir, site sahipleri ise gelir yollarini “ücretli uyelik” ve “begenilen urunun satisi” olmak uzere ikiye cikarmis olur.

 3. http://foodzie.com u da unutmamak lazım. gıda alanında tester aboneliğinin öncüsü

 4. atilla oğuzhan says:

  Otaku arzeden her kitle yeni bir versiyon olabilir.
  Mesela kahve fanatikleri için şöyle bir model görmüştüm.
  http://craftcoffee.com/

  Bunun yanında modeldeki esas problem şu: Markalar bir süre sonra üye sayısı kadar sample ürün veremeyecektir.
  Bu modeli yürütmek için en güzel yol, uygun alanlarda hizmet veren dikey eticaret siteleri(gıda, kozmetik, giyim, kişisel bakım) gibi dikey sitelerin, bu sürpriz kutu aboneliğini sitelerine koymalarıdır.
  Yurtdışında dikey eticaret siteleri bunu yapıyor.

 5. Yeme içme üzerinde abonelik olursa ilgi çeker diye düşünüyorum. Aylık 50TL abonelik ile her ay İstanbul’un nezih bir restaurantı/kafe/mekanında bir akşam yemeği tutar. Üyelerin foursquare, facebook, twitter benzeri platformlardaki hesapları ile entegreli bir sistem olursa, mekan seçimi de isabetli olur; yeme alışkanlıkları bilinir ve ona göre mekan sunulur. İşletmeler ile iletişim ve kurgu iyi olur da sunum ile kullanıma kadarki işlemler iyi olur, iyi hizmet ve nezaket ile sonlandırılırsa tadından yenmez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>